Antep Fıstığı (0055)

Marka : Artuk Bey
Fiyat : ₺27,90(KDV Dahil)
₺27,90 'den başlayan taksitlerle

ürünlerimiz silindir kutularda gönderildiği için brüt ağırlık olarak gönderilmektedir.

Antep Fıstığı;

Batı Asya'dan, Akdeniz'e kadar binlerce yıldır dağ yemişi olarak bilinen fıstık, 1854 yıllında bir bahçe ağacı olarak Avusturalya'ya tanıtıldı. Fakat bu güzel ağacın meyveleri hoş kokusu enfes lezzetinin dışında birçok hastalığı da iyileştirince; tarımı yapıldı, ezmesi ilaç diye pazarlandı , yağı çıkarıldı, esansı satıldı, pastacılıkta sıkça kullanılmaya başlandı.İşte bu eşsiz aromalı yemişin şaşırtan faydaları:

Kalp Sağlığında;

Antepfıstığı; LDL ( kötü kolesterol ) düşürüp düzenli tüketildiğinde HDL ( iyi kolesterolü) yükselttiği ıspatlanmıştır. Bu da kalp damarlarındaki kanın akışını düzenlediği için kalp krizi riskini ortadan kaldırıyor. İçinde bulunan yüksek A ve E vitaminleri sayesinde kan damarlarını koruyor, iltihapla savaşıyor  ve kroner kalp hastalığını riskini azaltıyor

Diyabet Hastalarında;

Antepfıstığı; ince bağırsakta glikoz emilimini yüksek ölçüde azalttığından Diyabet hastaları için bulunmaz bir nimettir. Bununla beraber Mineral ve fosforun  tavsiye edilen günlük dozun % 60'ı sadece bir fincan Antep fıstığında bulunması da onu önemli kılıyor.

Kan değerlerinde 
Antepfıstığı B6 vitamini kaynağıdır. Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin kana oksijen taşır. Vücudumuz hemoglobin üretimi için B6 vitaminine ihtiyaç duyar. B6 vitamini aynı zamanda hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesini arttırır. B6 yoksunluğunda kansızlık görülebilir.

Sinir Sistemi;

Yüksek oranda içerdiği  B6;  nörotransmitter denilen sinir hücrelerinde uyarıların taşınmasını sağlayan yapıların sentezi için gereklidir. Araştırmalar depresyon, Parkinson, baş ağrısı, kronik ağrılar ve daha birçok hastalıkla B6 vitaminin doğrudan alakalı olduğunu ortaya koymuştur.

Göz Sağlığı;

Antepfıstığı birçok kuruyemişte bulunmayan karotenoidler içerir. Bu karotenoidler, kanser hastalığına davetiye çıkaran serbest radikallerden dokuları savunur.Lutein ve zeaksantin de göz hastalıklarının başında gelen makula dejenerasyonu riskini önemli ölçüde azaltan,mücadele eden antioksidanlardır.

Bağışıklık Sistemi;

Antep fıstığı; enfeksiyonlarla mücadele de için bağışıklık sistemi için gerekli olan vitamin ve minarelleri içerir. Protein bakımından 2 kat, fosfor bakımından 4 kat kırmızı etten daha üstündür. Akciğer için iyi bir iltihap sökücüdür, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.

Cilt Sağlığı;

İçerdiği E vitamini sayesinde cildi; UV ışınlarından korur, kırışıklığı önler.E vitamini ayrıca yeni hücre oluşumunu sağladığı için cildin yaşlanmasını önler.